W dniu 22.06.2023 r. Szkoła Doktorska Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach gościła prof. Michaela Pratta z Uniwersytetu Kalifornijskiego (San Diego, USA) w ramach programu Inter Country Travel Grant realizowanego przez Polsko – Amerykańską Komisję Fulbrighta.

Wizyta prof. Michaela Pratta stała się inspiracją do zorganizowania wydarzenia naukowego dla całej społeczności akademickiej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, a w szczególności dla doktorantów Szkoły Doktorskiej SUM pt. NAUKOWE INSPIRACJE – DZIEŃ Z FULBRIGHTEM

W imieniu prof. dr. hab. n med. Tomasza Szczepańskiego – JM Rektora oraz prof. dr hab. n med. Katarzyny Mizia-Stec – Prorektora ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej SUM list powitalny odczytała prof. dr hab. n med. Agata Stanek – Dyrektor Szkoły Doktorskiej SUM.  Wydarzenie zostało otwarte przez dr hab. n. med. Oskara Kowalskiego, prof. SUM – Prorektora ds. Kształcenia Podyplomowego
i Promocji Uczelni.

W wydarzeniu uczestniczyły Władze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Dziekani i Prodziekani oraz licznie zgromadzeni studenci i doktoranci.

Podczas wydarzenia zaproszeni nauczycieli akademiccy Uczelni wygłosili wykłady:

1. dr hab. n. med. Rafał Stojko – Kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach – wykład z zakresu ginekologii,
  2. dr hab. n. med. Eugeniusz Kucharz – konsultant wojewódzki
    w dziedzinie reumatologii w województwie śląskim – wykład z zakresu jak zapobiegać miażdżycy tętnic u chorych reumatologicznych,
  3. dr hab. n o zdr. Piotr Romaniuk, prof. SUM – Przewodniczący Rady Dyscypliny Nauk o Zdrowiu, Kierownik Zakładu Polityki Zdrowotnej – wykład na temat polityki zdrowotnej,
  4. dr hab. n. med. Maciej Pastuszczak- Kierownik Oddziału Klinicznego Katedry Chorób Wewnętrznych, Dermatologii i Alergologii – wykład o psychologicznych
    i medycznych konsekwencjach wypadania włosów,
  5. dr hab. n. med. Adam Wylęgała- były stypendysta programu Senior Award 2020-21, stypendysta Schepens Eye Reaserch Institute, Harvard Medical School – opowiadał o swoich doświadczeniach w ramach stypendium Fulbrighta.

Na zakończenie prof. Michael Pratt, który jest specjalistą w zakresie zdrowia publicznego oraz dyrektorem Instytutu Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Kalifornijskiego oraz przewodniczącym Globalnego Obserwatorium Aktywności Fizycznej wygłosił wykład pt.: „A brief history of the development and implementation of public health policy for physical activity”.

Profesor wskazywał na Misję Globalnego Obserwatorium Aktywności Fizycznej, które ma za zadanie monitorowanie aktywności fizycznej i nadzorowanie prowadzenia badań i polityki na całym świecie, z ostatecznym celem zmniejszenie globalnego ciężaru śmiertelności i zachorowalności spowodowanej brakiem aktywności fizycznej. Obserwatorium to globalna oddolna sieć złożona z najlepszych badaczy aktywności fizycznej, decydentów i praktyków tworzących i analizujących wiarygodne, wysokiej jakości i aktualne globalne dane dotyczące nadzoru nad aktywnością fizyczną, badań i polityki.

Wydarzenie NAUKOWE INSPIRACJE – DZIEŃ Z FULBRIGHTEM z uwagi na różnorodność tematów było ciekawe, pełne wrażeń i naukowych inspiracji. Mamy nadzieję, że będzie stanowiło podstawę do dalszej współpracy naukowej.

Dane wysyłającego:
Monika Mielcarz