Z dumą informujemy, że w wyniku pierwszego zakończonego cyklu kształcenia w Szkole Doktorskiej SUM nadano pierwszych sześć stopni doktora. Uroczyste spotkanie z absolwentami odbyło się w czwartek 15 lutego br. w Sali Senatu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
– Stopień doktora to wstęp do kariery naukowej. To najważniejszy element, który determinuje dalszy rozwój. Jestem dumna, że Ci młodzi i ambitni ludzie przeszli przez cały cykl kształcenia w Szkole Doktorskiej, uzyskali pozytywny wynik oceny śródokresowej, przygotowali swoje dysertacje i uzyskali stopień doktora – mówiła prof. dr hab. n. med. Katarzyna Mizia-Stec, Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej, dodając – Mocno trzymam kciuki za dalszy Wasz rozwój. Oczywiście mam też nadzieję, że będziecie dalej związani z naszą Uczelnią. Chciałabym również, aby każde kolejne nadanie stopnia doktora wyglądało jak to dzisiejsze spotkanie i było swoistym świętem Uczelni.
– Drodzy Doktoranci, niech ta uroczystość będzie momentem nie tylko zakończenia jednego etapu Waszej naukowej podróży, ale także początkiem nowych możliwości i wyzwań. To moment, który symbolizuje Waszą niezwykłą wytrwałość, determinację i pasję w badaniach naukowych – mówiła prof. dr hab. n. med. Agata Stanek, Dyrektor Szkoły Doktorskiej SUM, która podkreśliła również, że obronione przez absolwentów rozprawy doktorskie są nie tylko wynikiem indywidualnego wysiłku, ale również owocem wsparcia mentorów: – Dziękuję Wam Szanowni Promotorzy i Promotorzy Pomocniczy za Wasze zaangażowanie i wsparcie, które sprawiły, że ta chwila stała się możliwa.
Gratulacje absolwentom Szkoły Doktorskiej SUM złożyła również dr n. o zdrowiu Justyna Misiak, Z-ca Kanclerza SUM ds. Działalności Badawczej.
Pierwszą osobą, której już w dniu 29.09.2023 r. nadano stopień doktora jest Pani Magdalena Latos. Temat jej pracy brzmiał następująco: „Interwencje bronchoskopowe u biorców płuc z powodu krańcowej niewydolności oddechowej
w przebiegu mukowiscydozy”. Promotorem był dr hab. n. med. Marek Ochman, prof. SUM a promotorem pomocniczym dr n. med. Mirosław Nęcki.
Stopień doktora otrzymali również:
- Pani Dominika Szkodny (25.01.2024 r.), realizująca kształcenie w Szkole Doktorskiej SUM w ramach programu Doktorat Wdrożeniowy.
Temat: „Usprawnienie Banku Tkanek Oka w zakresie pozyskiwania potencjalnych dawców rogówek”, promotor: prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała, promotor pomocniczy: dr n. med. Ewa Wróblewska-Czajka
- Pani Joanna Fojcik w dyscyplinie nauki o zdrowiu (15.11.2023 r.)
Temat: „Wpływ edukacji zdrowotnej na jakość życia pacjentów zamkniętych oddziałów psychiatrii sądowej” promotor: prof. dr hab. n. med. Marek Krzystanek
- Pani Joanna Smolarczyk w dyscyplinie nauki medyczne (12.2023 r.)
Temat: „Wpływ dziennej rehabilitacji psychiatrycznej na redukcję objawów depresyjnych i lękowych oraz jakość życia u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi” promotor: dr hab. n. med. Robert Pudlo, prof. SUM, promotor pomocniczy: dr n.med. Paweł Dębski
- Pan Tomasz Jurys w dyscyplinie nauki o zdrowiu (17.01.2024 r.)
Temat: „Ocena jakości życia mężczyzn leczonych operacyjnie z powodu raka gruczołu krokowego”, promotor: dr hab. n. med. Jacek Durmała, promotor pomocniczy: dr n. med. Bartłomiej Burzyński
- Pani Paulina Majek w dyscyplinie nauki medyczne (01.2024 r.)
Temat: „Wczesne skutki w zakresie stanu czynnościowego dróg
oddechowych oraz układu krążenia w przypadku stosowania systemów podgrzewających tytoń”, promotor: prof. dr hab. n. med. i n o zdr. Grzegorz Brożek
Szkoła Doktorska SUM rozpoczęła swoją działalność z dniem 01.10.2019 r. i jest największą Szkołą Doktorską wśród Uczelni medycznych w Polsce.
W pierwszym roku działalności Szkoły kształcenie rozpoczęło 86 doktorantów
z czego 63 w naukach medycznych, 18 w naukach o zdrowiu i 5 w naukach farmaceutycznych. Aktualnie w Szkole Doktorskiej SUM kształci się 321 doktorantów.
W roku 2023 rozprawę doktorską złożyło 15 doktorantów, z czego do dnia dzisiejszego nadano sześć stopni doktora.
Wszystkim absolwentom Szkoły Doktorskiej SUM życzymy dalszych sukcesów naukowych, a promotorom i promotorom pomocniczym gratulujemy zaangażowania i włożonego wysiłku w kształcenie młodej kadry naukowej.
Dane wysyłającego:
Monika Mielcarz