Ocena śródokresowa
Do tegorocznej oceny śródokresowej przystąpiło 64 doktorantów II roku Szkoły Doktorskiej (w dyscyplinie: nauki medyczne – 54 osoby, nauki farmaceutyczne – 1 osoba, nauki o zdrowiu – 9 osób)
Dla każdego doktoranta powołano odrębną 3 osobową komisję ds. oceny śródokresowej, w skład której wchodziły osoby zatrudnione w SUM oraz pracownicy innych jednostek naukowych w kraju.
Ogółem do Komisji ds. ocen śródokresowych powołano 23 osoby ze stopniem doktora habilitowanego lub profesora niezatrudnione w tutejszej Uczelni oraz 33 osoby – samodzielnych pracowników Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
w Katowicach. Wszyscy doktoranci uzyskali pozytywny wynik oceny śródokresowej.
Gratulacje i powodzenia w dalszym rozwoju naukowym!
Wyniki oceny śródokresowej doktorantów II roku Szkoły Doktorskiej SUM przeprowadzonej
w dniach 23-26.09.2024 r. (pobierz tutaj – aktywny link)
Szanowni Doktoranci II roku Szkoły Doktorskiej
uprzejmie informuję, że ocena śródokresowa doktorantów II roku Szkoły Doktorskiej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach będzie miała miejsce w drugiej połowie września 2024 roku w formie zdalnej.
Ocenie śródokresowej podlegają postępy w realizacji Indywidualnego Planu Badawczego.
Zobowiązuję doktorantów do dostarczenia do dnia 23.08.2024 r. do właściwego Kolegium Szkoły Doktorskiej teczki zawierającej:
- uzupełniony i potwierdzony przez Promotora Raport oceny śródokresowej doktoranta Szkoły Doktorskiej SUM (Załącznik nr 3 do Regulaminu Szkoły Doktorskiej) (pobierz tutaj),
- dokumenty potwierdzające rozwój naukowo-badawczy wykazane w ww. Raporcie,
- zapisaną na nośniku elektronicznym prezentację, o której mowa w § 10 Regulaminu Szkoły Doktorskiej ,
- zapisany na nośniku elektronicznym skan całej dokumentacji (Raport oceny śródokresowej doktoranta Szkoły Doktorskiej SUM oraz dokumenty potwierdzające rozwój naukowo-badawczy wykazane w Raporcie).
prof. dr hab. n. med. Agata Stanek
Dyrektor Szkoły Doktorskiej
Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
FAQ – NAJCZĘŚCIE ZADAWNE PYTANIA DOTYCZĄCE OCENY ŚRÓDOKRESOWEJ W SUM
1. Czy i w jaki sposób zostanie wzięty pod uwagę wpływ pandemii na realizację IPB oraz jak będą traktowane potencjalnie wymuszone przez nią niezgodności z IPB podczas realizacji pracy doktorskiej (np. przekształcenie szpitala w covidowy i brak możliwości prowadzenia badań z udziałem pacjentów, brak chęci współpracy ze strony pacjentów na udział w badaniach w trakcie trwania pandemii, itd.)?
W przypadkach, o których mowa powyżej, uniemożliwiających realizację założeń ujętych w harmonogramie IPB, konieczne jest uzasadnienie Doktoranta w pkt 2.4 Raportu oceny śródokresowej oraz wskazanie ewentualnych działań tzw. „naprawczych”.
W przypadku niezgodności z przedstawionym IPB Komisja ustala, czy przedstawione przez Doktoranta wyjaśnienia dotyczące niezrealizowania założeń planu badawczego są należycie uzasadnione i udokumentowane oraz czy wskazane działania naprawcze zapewniają zrealizowanie planu i umożliwiają złożenie rozprawy doktorskiej, a tym samym ukończenie kształcenia w szkole doktorskiej w terminie określonym w IPB.
Sytuacja każdego Doktoranta będzie rozpatrywana indywidualnie przez niezależną Komisję.
Okres pandemii a tym samym ograniczenia funkcjonowania szpitali i innych podmiotów leczniczych obejmuje czas od marca 2020 r. a aktualnie sukcesywne otwieranie i przywracanie do pełnej działalności jednostek medycznych pozwala chociaż w minimalnym stopniu na realizację założeń IPB do czasu oceny śródokresowej, która będzie miała miejsce za klika miesięcy tj. we wrześniu.
2. Co jeśli nie zaliczymy oceny śródokresowej ? Jakie są konsekwencje? Czy możliwym jest odwołanie się od negatywnego wyniku oceny śródokresowej? Czy niezaliczenie oceny śródokresowej, a więc skreślenie z listy studentów wiąże się z obowiązkiem zwrócenia pieniędzy Uczelni?
Negatywny wynik OŚ skutkuje skreśleniem z listy Doktorantów (art. 203 ust 1 PoSWiN oraz § 13 Regulaminu). W szczególnie uzasadnionych przypadkach Komisja ma prawo dokonać zmiany oceny na wniosek Doktoranta lub z inicjatywny Komisji § 7 Regulaminu. Na dzień dzisiejszy PoSWiN nie zawiera zapisu, że skreślenie z listy Doktorantów skutkuje obowiązkiem zwrotu pieniędzy Uczelni.
3. W jakim dniu będzie przeprowadzana OŚ? Co jeśli ktoś z przyczyn od niego niezależnych nie będzie mógł w niej, w tym konkretnym terminie, uczestniczyć? Czy będzie możliwe przystąpić do niej w innym terminie?
OŚ będzie przeprowadzana w dniach 19-23.09.2022 r. w trybie zdalnym z wykorzystaniem platformy ZOOM. Doktorant o konkretnym dniu i godzinie oceny zostanie poinformowany z odpowiednim wyprzedzeniem najpóźniej 14 dni przed planowaną oceną. Planujemy informację taką rozesłać do końca sierpnia. Wyjątkowe, uzasadnione i udokumentowane sytuacje losowe będą podstawą do zmiany terminu OŚ.
4. Co w przypadku braku publikacji artykułu naukowego na dzień oceny śródokresowej?
Co w przypadku braku publikacji artykułu naukowego na dzień oceny śródokresowej?
- W wyniku kilkumiesięcznego procesu recenzowania w jednym z czasopism i następnym jego odrzuceniu? Jeśli artykuł znajduje się obecnie w recenzji u innego czasopisma i termin jego akceptacji nie nastąpi przed organizacją oceny śródokresowej? (Doktorant posiada udokumentowany proces zgłoszenia artykułu do poprzedniego czasopisma, jego recenzowania i odmowy)
Odp. możliwe do uznania przez Komisję na podstawie udokumentowania
- Czy publikacja znajdująca się w procesie recenzji w dniu organizacji oceny śródokresowej jest wystarczająca?
Odp. możliwe do uznania przez Komisję na podstawie udokumentowania
- Co w przypadku osób, którym pandemia covid-19 pokrzyżowała plany badawcze, co uniemożliwiło prowadzenie badań i publikację artykułów? Czy takie przypadki będą indywidualnie rozpatrywane?
Odp. do indywidualnego rozpatrzenia przez Komisję. Niemniej, w związku ze stopniowym znoszeniem obostrzeń, także w podmiotach leczniczych zachęcamy do realizacji badań, tak aby Komisja nie miała wątpliwości, że Doktorant podejmuje wysiłek aby zrealizować IPB.
- Czy dorobek naukowy opublikowany w czasopismach spoza listy ministerialnej będzie wystarczający do przedstawienia w trakcie oceny śródokresowej?
Odp. IPB Doktoranta określa w szczególności planowany termin oddania do druku (nie później niż do połowy okresu kształcenia w Szkole Doktorskiej) co najmniej 1 artykułu naukowego (przeglądowego lub oryginalnego) opublikowanego w czasopiśmie naukowym, które w roku składania planu badawczego jest ujęte w wykazie sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 lit. B POSWiN, lub 1 monografii naukowej wysłanej do wydawnictwa, które w roku składania planu badawczego jest ujęte w wykazie sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 lit. a POSWiN, albo rozdziału w takiej monografii. W innym przypadku Komisja indywidualnie rozpatruje sprawę publikacji w czasopiśmie spoza wykazu.
5. Czy należy opublikować artykuł z IF, aby przejść pozytywnie ocenę śródokresową? Jeśli tak, to ile IF powinien mieć taki artykuł? Ponadto, ile i jakich publikacji należy mieć w dorobku, aby pozytywnie zdać ocenę śródokresową?
Nie ma konieczności publikacji artykułu z IF. Koniecznym jest co najmniej 1 artykuł naukowy (przeglądowy lub oryginalny) opublikowany w czasopiśmie naukowym, które w roku składania planu badawczego jest ujęte w wykazie sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 lit. B POSWiN, lub 1 monografii naukowej wysłanej do wydawnictwa, które w roku składania planu badawczego jest ujęte w wykazie sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 lit. a POSWiN, albo rozdziału w takiej monografii. Wykaz czasopism znajduje się na stronie biblioteka.sum.edu.pl
6. Czy publikacja artykułu naukowego musi być bezpośrednio wynikiem prac zaplanowanych w IPB? Czy może być to artykuł dotyczący dowolnego tematu z zakresu medycyny?
W przypadku osób, które rzetelnie udokumentują: wpływ pandemii na realizację zaplanowanych działań lub inne istotne przyczyny, które uniemożliwiały publikację artykułu w związku z zaplanowanymi pracami badawczymi Komisja może w uzasadnionych przypadkach uznać pracę z dowolnego tematu z zakresu medycyny. Pozostali Doktoranci powinni przedstawić artykuł, który jest wynikiem prac zaplanowanych w IPB.
7. Jaki jest minimalny dorobek naukowy, który powinien zostać przedstawiony podczas oceny śródokresowej – artykułów, wystąpień konferencyjnych oraz innych aktywności?
Ocena Doktoranta następuję na podstawie Zasad, które zostały opublikowane na stronie SD oraz przesłane na indywidulane skrzynki e-mailowe Doktorantów II roku zgodnie z załącznikiem do Zasad tj. Raportem oceny śródokresowej, który Doktorant zobowiązany jest złożyć do Kolegium SD do 24.08.2022 r. Ocenę rozwoju naukowo-badawczego Doktoranta uznaje się za pozytywną, jeśli Doktorant zrealizował co najmniej dwie różne aktywności naukowo-badawcze wykazane w IPB w zaplanowanym terminie np. publikacje, konferencję naukową, organizację konferencji, członkostwo w kole naukowym, udział w programach wymiany akademickiej, aplikowanie o granty naukowe, patenty, inne formy aktywności wykazane w raporcie. Natomiast rangę i znaczenie osiągnięć oceniać będzie Komisja. Dodać należy że w roku ubiegłym do pierwszej oceny śródokresowej przystąpiło 78 Doktorantów. Tylko w jednym przypadku Komisja wydała opinię negatywną, ponieważ Doktorant nie przedstawił żadnej aktywności w tych obszarach. Mam nadzieję, że ta informacja uspokoi Państwa obawy.
8. Czy w ocenie śródokresowej uwzględniane będą artykuły, w których doktoranci są drugimi autorami?
Odp. Możliwe jest uznanie przez Komisję artykułu, w którym Doktorant będzie drugim i kolejnym współautorem. Nie określono wymogów w tym zakresie. Ponownie podkreślam, że każdy Raport jest rozpatrywany przez Komisję indywidualnie.
9. Ile minimalnie jest wymaganych prac w cyklu do rozprawy doktorskiej?
Wymagane są minimalnie dwie prace do cyklu (z recenzowanych czasopism) oraz jedna, która musi być z wykazu ministerialnego i nie jest częścią doktoratu i jest podstawą do wszczęcia. Więcej informacji na stronie: https://nauka.sum.edu.pl/doktoraty-i-habilitacje/
10. Czy nie zmieniając tematu pracy można zmienić pracę na system publikacji ?
Można zmienić pracę na system publikacji.
11. Czy zostaną uznane zaświadczenia z udziału w konferencji, których treść nie jest zgodna z wymaganiami zapisanymi w RAPORCIE Z OCENY ŚRÓDOKRESOWEJ tj. zaświadczenie organizatora konferencji zawierające: nazwę konferencji, datę i miejsce konferencji, rodzaj wystąpienia, nazwisko autora, tytuł prezentowanego wykładu, komunikatu lub posteru? Zdarza się, że organizatorzy konferencji wystawiają zaświadczenia o konkretnej treści, np. bez tytułu i rodzaju wystąpienia i jest problem z wyegzekwowaniem zmiany treści zaświadczenia. Natomiast informacje te znajdują się w materiałach konferencyjnych i zostały zarejestrowane przez Bibliotekę SUM.
Zaświadczenie zostanie uznane przez Komisję. Koniecznym jest dołączenie tych materiałów do Raportu.
12. Czy możliwa jest obecnie zmiana niektórych założeń IPB?
IPB Doktorant składa w ciągu 12 miesięcy od rozpoczęcia kształcenia. Do tego okresu Doktorant ma możliwość zmiany IPB. Po tym czasie IPB nie podlega zmianie. Możliwa jest jedynie taka jego modyfikacja, która nie wpłynie na realizację pierwotnych założeń IPB.
13. W jaki sposób będzie ustalany skład komisji oceny śródokresowej? Czy będzie on znany wcześniej? Czy skład komisji przeprowadzającej ocenę śródokresową dla danego Doktoranta będzie jawny?
Powołanie Komisji następuje indywidualnie dla każdego Doktoranta zgodnie z zapisami art. 202 ust 4 PoSWiN oraz § 7 ust 4 Regulaminu. W skład trzyosobowej komisji wchodzi: 1) Przewodniczący tj. Dyrektor SD lub Kierownik Kolegium Szkoły Doktorskiej, 2) jedna osoba posiadająca stopień dr hab. lub prof. w dyscyplinie, w której przygotowywana jest rozprawa doktorska, będąca pracownikiem naukowym SUM, 3) jedna osoba posiadająca stopień dr hab. lub prof. w dyscyplinie, w której przygotowywana jest rozprawa doktorska nie będąca pracownikiem naukowym SUM (obcy). Kandydatów, o których mowa w pkt 2), 3), do składu Komisji proponują Rady Dyscyplin naszej Uczelni. Skład Komisji zostanie przesłany Doktorantom z odpowiednim wyprzedzeniem.
14. Czy promotor/promotor pomocniczy będzie obecny na ocenie śródokresowej? Czy będzie mógł się wypowiedzieć/zadać pytanie? Jak to praktycznie będzie wyglądało?
Zgodnie z Zasadami oceny śródokresowej ogłoszonymi na stronie SD (§ 2 ust 8) dopuszcza się udział promotora/ promotora pomocniczego w posiedzeniach komisji, z zastrzeżeniem, że promotor/ promotor pomocniczy nie uczestniczy w ocenie Doktoranta. Zatem promotor nie będzie mógł zadawać pytań czy wypowiadać się bez udzielenia głosu przez członków Komisji. Promotorzy otrzymają również z odpowiednim wyprzedzeniem informację o terminie oceny śródokresowej oraz link do spotkania.
15. Czy Szkoła Doktorska przewiduje przeprowadzenie egzaminu kompetencji językowych (np. z języka angielskiego) dla osób, które nie będą posiadały odpowiednich certyfikatów Czy egzamin ten będzie mógł być przeprowadzony dla osób go potrzebujących w sposób analogiczny do tego, jak odbywało się to o tej pory w Kolegium Szkoły Doktorskiej?
Dla Doktorantów Szkoły Doktorskiej, zgodnie z zapisami art. 186 ust 2 PoSWiN, nie przewiduje się przeprowadzenia egzaminu kompetencji językowych. Doktorant w momencie rekrutacji do SD oświadcza o znajomości języka obcego na poziomie biegłości językowej co najmniej B2 a w momencie wszczęcia postępowania o nadanie stopnia doktora (złożenia gotowej rozprawy doktorskiej) jest zobowiązany do dostarczenia stosownego certyfikatu zgodnego z wykazem.
16. Czy przy złożeniu wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie nadania stopnia doktora SD będzie honorować inne certyfikaty znajomości języka obcego niż te, które wymienione są w Załączniku nr 1 do Zasad i trybu postępowania w sprawie nadania stopnia doktora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach?
Wykaz certyfikatów honorowanych w SUM jest ściśle określony w Załączniku nr 1 do Zasad i trybu postępowania w sprawie nadania stopnia doktora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Uznanie innego dokumentu zgodnie z zapisami ww. Zasad pozostaje w kompetencjach Prorektora ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej/ Przewodniczącego Rady Dyscypliny. Zatem jeśli ktoś posiada inny certyfikat, proponuję już teraz o zwrócenie się do ww. Organów z pytaniem, czy będzie honorowany.
17. Czy wystarczającym certyfikatem poświadczającym znajomość języka obcego będzie przedstawienie zaświadczenia przygotowanego przez Studium Języków Obcych (poświadczające, iż w trakcie trwania studiów magisterskich prowadzony był język obcy na poziomie co najmniej B2, wydane na podstawie suplementu do dyplomu)?
Przedstawienie zaświadczenia ze Studium Języków Obcych SUM nie jest wystarczającym dokumentem potwierdzającym znajomość języka obcego na wymaganym poziomie. Wykaz certyfikatów honorowanych w SUM jest ściśle określony w Załączniku nr 1 do Zasad i trybu postępowania w sprawie nadania stopnia doktora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
18. Czy certyfikat znajomość języka na poziomie B2 należy dostarczyć już na ocenę śródokresowa czy jest do dokument wymagany do obrony?
Certyfikat znajomości języka obcego nie jest dokumentem wymaganym przy OŚ. Doktorant Szkoły Doktorskiej przedstawia stosowny certyfikat w momencie złożenia wniosku o wszczęcia postępowania w sprawie nadania stopnia doktora.
19. Czy certyfikat LanguageCert, potwierdza znajomość języka angielskiego i zostanie uznany przez Uczelnię?
Certyfikat LanguageCert został wpisany na listę uznawanych certyfikatów w SUM – ust 3 pkt 5, 6 Załącznika nr 1 do Zasad i trybu postępowania w sprawie nadania stopnia doktora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
20. W jaki sposób należy przygotować się do oceny śródokresowej? Czy powinniśmy zaprezentować na niej wyniki swoich badań, postępy prac zgodne z IPB? Czy powinniśmy przygotować prezentację multimedialną dotyczącą wyników badań/postępów prac odnośnie IPB czy może wystarczy rozmowa z komisją w trakcie oceny śródokresowej?
Informacje o ocenie zawarte są w Zasadach (link). Zgodnie z nimi Doktorant przedstawia ocenę postępów w realizacji IPB w tym stan prac nad rozprawą doktorską za pomocą wystąpienia ustnego (autoreferatu) w formie prezentacji multimedialnej (10-15 slajdów). Prezentacja, dotyczy aktualnego stanu prac nad rozprawą doktorską i powinna obejmować takie elementy jak:
- tytuł rozprawy doktorskiej,
- plan rozprawy doktorskiej,
- wstępne założenia doktoratu,
- problem badawczy,
- zastosowane metody badawcze oraz sposoby ich realizacji,
- wskazanie postępów realizacji Indywidualnego Planu Badawczego
z uwzględnieniem terminowości i jakości wykonywanych zadań wynikających
z harmonogramu przygotowania rozprawy doktorskiej.
Maksymalny czas przedstawienia treści to 10 minut. Po zakończeniu prezentacji Komisja zadaje Doktorantowi pytania w zakresie podjętego problemu badawczego, realizacji postępów IPB lub harmonogramu pracy nad rozprawą doktorską. Każdy z członków komisji dokonuje oceny przygotowanej i wygłoszonej przez Doktoranta prezentacji, terminowości realizacji harmonogramu prac nad rozprawą doktorską i jej zgodności z IPB oraz zrealizowanych aktywności naukowych Doktoranta, o których mowa w § 3 Zasad w głosowaniu jawnym oddając głos za pozytywną albo negatywną oceną. Wynik oceny postępów w realizacji IPB uznaje się za pozytywny, jeśli co najmniej dwóch członków Komisji oceniło Doktoranta pozytywnie, a w innym wypadku wynik oceny uznaje się za negatywny.
21. Kiedy poznamy wyniki oceny śródokresowej? Jak długo będzie obradować komisja?
Dla każdego Doktoranta planuje się 30 minut oceny. Po prezentacji Doktoranta i zadawanych pytaniach Komisja obraduje, podejmuje Uchwałę i ogłasza bezpośrednio wynik.
22. Czy po pozytywnym przejściu oceny śródokresowej możemy podjąć pracę w charakterze nauczyciela akademickiego?
Doktorant zgodnie z art. 209 ust 10 pkt 2 PoSWiN po ocenie śródokresowej zakończonej wynikiem pozytywnym może podjąć pracę jako nauczyciel akademicki, z tym że w przypadku zatrudnienia w wymiarze przekraczającym połowę pełnego wymiaru czasu pracy, wysokość stypendium wynosi 40 % wysokości miesięcznego stypendium, o którym mowa w ust 4 pkt 2 ww. artykułu tj. 57 % wynagrodzenia profesora (1 461,48 zł).
23. Czy w tym roku poza oceną śródokresową wymagane jest również sprawozdanie z tego roku akademickiego składane do końca czerwca?
Sprawozdanie roczne składa Doktorant po każdym roku akademickim tj. do końca czerwca w danym Kolegium Szkoły Doktorskiej. Ocena śródokresowa jest jednorazowa po II roku kształcenia.
24. Kiedy najwcześniej po ocenie śródokresowej można przystąpić do obrony pracy ? Co z realizacją przedmiotów w takiej sytuacji?
Doktorant zobowiązany jest do zrealizowania całego Programu kształcenia przed przystąpieniem do obrony rozprawy doktorskiej. W przypadku wcześniejszego niż 8 semestrów terminu ukończenia kształcenia, Doktorant zobowiązany jest do zrealizowania praktyk zawodowych w formie prowadzenia zajęć dydaktycznych ze studentami, w liczbie godzin nie mniejszej niż 10 za każdy rok kształcenia w Szkole Doktorskiej.
25. Czy kształcenie w Szkole Doktorskiej kończy się złożeniem rozprawy doktorskiej czy obroną pracy doktorskiej?
Zakończenie kształcenia przez Doktoranta Szkoły Doktorskiej następuje z chwilą złożenia rozprawy doktorskiej, w trybie określonym uchwałą Senatu SUM w sprawie Zasad i trybu postępowania w sprawie nadania stopnia doktora w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach.