DOKTORAT MIĘDZYNARODOWY W OPARCIU O UMOWY CO-TUTELLE W ŚLĄSKIM UNIWERSYTECIE MEDYCZNYM W KATOWICACH
Prace badawcze na dwóch Uczelniach – polskiej i zagranicznej
Doktorant, który prowadzi badania równolegle na dwóch uczelniach (polskiej i zagranicznej) ma możliwość uzyskania nadania stopnia doktora równocześnie przez dwie uczelnie. Podnosi to prestiż uzyskanego stopnia, zwiększa jego uznawalność, ale przede wszystkim jest odzwierciedleniem dużego wkładu obu uczelni w kształcenie i badania młodego naukowca.
Inicjatorem tej formy może być instytucja, promotor jak i sam doktorant.
Uregulowanie formalno-prawne wzajemnej współpracy jest rozwiązaniem indywidulanym, zależnym od obu uczelni i systemów prawnych w jakich funkcjonują.
Podstawą realizacji doktoratu międzynarodowego jest dwustronna (lub wielostronna) umowa między instytucjami (art. 185 ust 2 Ustawy z dnia 20.07.2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce).
Doktorat międzynarodowy – umowy co-tutelle
Nawiązanie współpracy w ramach doktoratu międzynarodowego odbywa się na podstawie umowy co-tutelle.
Słowo cotutelle pochodzi z języka francuskiego (z angielskiego cotutelage), jest to umowa o wspólnej opiece naukowej doktoranta, który ubiega się o nadanie stopnia doktora równolegle w kraju i zagranicą. Zwana jest także umową o współpromotorstwie. Umowę cotutelle zawiera się z zagraniczną uczelnią partnerską zainteresowaną taką formą współpracy.
Praca doktorska w ramach umowy co-tutelle pisana jest pod opieką dwóch promotorów: polskiego i zagranicznego, doktorat powstaje równocześnie na dwóch Uczelniach (SUM i instytucja zagraniczna), a cały proces kończy wspólny dyplom z informacją, że rozprawa powstała na podstawie umowy co-tutelle.
UMOWA CO-TUTELLE STWARZA WYJĄTKOWĄ OKAZJĘ BY ZAISTNIEĆ NA MIĘDZYNARODOWYM FORUM NAUKOWYM, PRACOWAĆ W RAMACH MIĘDZYNARODOWYCH GRUP BADAWCZYCH I ZDOBYĆ PODWÓJNY DYPLOM
Podpisanie umowy indywidualnej co-tutelle jest poprzedzone oficjalnymi procedurami na obu uczelniach. Proces rekrutacyjny przebiega zgodnie z przepisami obowiązującymi na obu uczelniach.
Doktorat międzynarodowy oparty na umowach co-tutelle NIE JEST stażem ani wymianą doktorancką.
Okres obowiązywania umowy co-tutelle
Doktorant może rozpocząć kształcenie w Szkole Doktorskiej w oparciu o co-tutelle na pierwszym lub drugim roku kształcenia w Szkole Doktorskiej. Umowa wygasa w momencie uzyskania przez doktoranta stopnia doktora, nie może być jednak dłuższa niż czas trwania kształcenia (w Polsce maks. 4 lata i 2 lata przedłużenia kształcenia na wniosek doktoranta). Jeżeli uczelnia zagraniczna przewiduje krótszy czas kształcenia należy uwzględnić to przy zawieraniu umowy. Umowy co-tutelle uwzględniają podział roku akademickiego .
Pobyt w jednostce zagranicznej
Doktorant zobowiązany jest do prowadzenia badań oraz uczestniczenia w zajęciach zarówno w Szkole Doktorskiej w SUM jak i w jednostce partnerskiej. Harmonogram pobytu doktoranta w obu jednostkach ustalany jest indywidualnie z uwzględnieniem równego podziału.
Obrona pracy doktorskiej oraz nadanie stopnia
Obrona pracy doktorskiej odbywa się w jednej wybranej przez doktoranta Uczelni (SUM lub na uczelni partnerskiej) określonej w umowie indywidualnej. Komisja doktorska składa się z przedstawicieli obu uczelni, a zasady wyboru składu określane są w treści umowy.
Stopień doktora nadawany jest przez obie uczelnie zgodnie z obowiązującymi przepisami. Obie jednostki muszą posiadać uprawnienia do nadawania stopni w wybranej dyscyplinie.
Obowiązki doktoranta
– Doktorant musi uzyskać zgodę swojego promotora na realizację doktoratu międzynarodowego. Inicjatywa może też należeć do promotora, który często ma już nawiązane kontakty międzynarodowe i zna jednostki naukowe prowadzące badania w zakresie istotnym dla doktoranta.
– Doktorant powinien przedstawić program kształcenia dostępny na uczelni partnerskiej.
– Doktorant powinien ustalić, czy uczelnia zagraniczna ma uprawnienia do nadawania stopnia doktora w dyscyplinie doktoranta.
– Doktorant powinien skontaktować się ze szkołą doktorską uniwersytetu zagranicznego ze wstępnym pytaniem, czy uniwersytet ten dopuszcza możliwość studiowania w oparciu o umowy co-tutelle.
– Doktorant składa pisemny wniosek do Dyrektora Szkoły Doktorskiej SUM z prośbą o nawiązanie umowy co-tuttele ze wskazaną jednostką zagraniczną wraz ze wskazaniem nazwy proponowanej uczelni zagranicznej, osoby do kontaktu z uczelni zagranicznej oraz planowany termin rozpoczęcia doktoratu.
– Doktorant ponosi koszty związane z pobytem w jednostce partnerskiej.
Podpisanie umowy
Po pozytywnym rozpatrzeniu przez Dyrektora Szkoły Doktorskiej wniosku, Szkoła Doktorska SUM kontaktuje się z wybraną jednostką zagraniczną oraz rozpoczyna negocjacje dotyczące treści umowy. Doktorant i promotor są informowani o przebiegu rozmów i na odpowiednich etapach do nich włączani.
Ostateczna treść umowy co-tutelle ustalana jest pomiędzy obiema uczelniami – treść negocjują tylko uprawnione do tego osoby. Ponadto umowa podlega zatwierdzeniu przez organy centralne obu uczelni. Umowa musi spełniać wymogi obu systemów prawnych.
Umowy podpisują osoby uprawnione do reprezentowania obu uczelni i do zaciągania zobowiązań w imieniu uczelni. Umowa zostanie przekazana również doktorantowi.
Obsługa administracyjna
Dodatkowe informacje na temat doktoratu międzynarodowego udziela mgr inż. Monika Mielcarz – tel. 32 208 35 01, e-mail:
Sekcja ds. Kształcenia Doktorantów
Centrum Nauki i Współpracy Międzynarodowej
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
ul. Poniatowskiego 15, 40-055 Katowice